• Wpisów: 439
  • Średnio co: 2 dni
  • Ostatni wpis: 107 dni temu, 23:24
  • Licznik odwiedzin: 103 989 / 1209 dni
 
millscape
 
Dziś Pinger pozwolił mi się bez problemu zalogować. Czyli jestem kopnięta o kolejny dzień.
Owy dokument miałam okazji obejrzeć, dzięki inicjatywie pani od geografii. Oprócz wielu ważnych spraw, uświadomił mi także, jaką mam słabą pamięć.
Zazwyczaj na dokumentach się nudzę, ale ten był inny. Mam wrażenie, że lektor włożył emocje i przez to całość była żywsza. Skupili się na jednym temacie wzdłuż i wszerz. Spodobało mi się jedno, ekstremalnie dobre stwierdzenie: mówi się o braku wody, wycince lasów i dziurze ozonowej, a nikt nie wspomina o deficycie piasku, który na tę chwilę jest najpoważniejszym problemem. ze względu na jego coraz większe zapotrzebowanie i rosnącym deficycie. Naturalne złoża bardzo długo się tworzą. To całe budownictwo, te drogi, budynki, wieżowce pochłaniają piasku niesamowite ilości. A ludzie podbierają go z plaż i z dna oceanów, co skutkuje podnoszeniem się poziomu wody. Plaże w Miami są zagrożone. Ludzie wydają miliardy, aby odsypywać je z piasku pochodzącego z dna oceanów, przy czym ocean je błyskawicznie wymywa. Przez chciwość ludzi piasek jest kradziony, a niektóre nadbrzeżne kraje dzięki niemu powiększają swoje terytoria, zabierając przy tym czyjeś. Jak zasoby tego kruszcu się skończą, to nastanie koniec ludzkości. Tym bardziej, że zmieniamy ukształtowanie dna morskiego, a podczas wydobywania zabijamy tysiące żyjątek, co wpływa na ekosystemy. Błędny krąg domyka nasze ciągłe zapotrzebowanie na więcej i więcej. Dokument został urozmaiconymi krótkimi wywiadami, wypowiedziami ekspertów, a także prognozami na przyszłość. Eksperci mówią, że jako piasku można używać do budowy drobno zmielonego szkła, ale do mnie to nie przemawia, bowiem budujemy coraz więcej i prędzej czy później zabudujemy całą planetę, a szkła nie jest aż tak dużo. Z kolei jaki potem znajdziemy substytut do szkła? Wg mnie powinniśmy inaczej budować, w zgodzie z naturą i bynajmniej nie wracać do drewna. Na pewno da się zrobić wszystko w inny sposób.
Ten dokument mnie tylko utwierdził, że chciałabym robić coś w ochronie natury. Ponieważ im bardziej poznaje ludzi, tym mniej mam ochotę pracować stricte dla nich. Ale jak tak sobie pomyślałam, że jeśli będę dbać o przyrodę, środowisko, to przyczynię się tym dla każdego. Przecież każdy korzysta z jej zasobów, a mało kto o nią dba.
Zainteresowała mnie wstawka ze szklaną plażą, której ziarenka są bardzo dobrze oszlifowanymi kawałkami szkła i wg mnie wygląda niesamowicie. Aż sama bym kiedyś tam pojechała i ukradła sobie po jednym z każdego koloru.
A, jak się domyślacie, dokument polecam, gdyż daje do myślenia i nawet sporo się z niego zapamiętuje, choć nie ukrywam, że inni wykorzystali ten film jako możliwość do przespania lekcji.

  •  
  • Pozostało 1000 znaków